הקסם הנוסטלגי של הכנת סיפור משפחתי

לכל משפחה יש את ההיסטוריה המשפחתית שלה שהיא מרתקת ומסקרנת וקיימת חשיבות גדולה להעביר אותה לדור הצעיר כדי שיכיר את כל הסיפורים, ילמד את הקשיים שחוו בני המשפחה המבוגרים וכך ילמד שיעור מאלף על דור המייסדים. הדרך המועדפת לכך היא על ידי הכנת סיפור משפחתי.

גם כשקיים רצון עז לספר סיפור משפחתי קשה לדעת היכן להתחיל וכיצד לבצע משימה זו. מי שבוחן כמה וכמה אפשרויות מוצא סופו של דבר אנשי מקצוע, אשר עוסקים בכך ביום יום והם מיומנים מאד בהפצת המורשת המשפחתית ולכן יוכלו מאד לסייע לבנות את התהליך ולבצע אותו לכל אורכו.

הכנת הניירת והתצלומים עבור הכנת סיפור משפחתי

בכל בית קיימת מגירה שמרוכזים בה כתבי יד ישנים, תמונות שמעלות אבק והרבה מאד מידע שנמצא בזיכרון של הדור המבוגר, אם הוא בחיים או של ילדיהם שזוכרים דברים רבים בראשם.

כדי להעביר את כל הידע הזה לנכדים ולנינים מתחילים בשלבי הכנת סיפור משפחתי. השלב הראשון הוא התמונות האותנטיות שרובן מצולמות בשחור לבן ומכינים רשימה של הדמויות שנראות בהן, כדי שהילדים יתחילו להכיר את אילן היוחסין. מי אבא של מי, מי הסבתא, הדודה, בני הדודים וכו'.

אם קיימים מסמכים כתובים, אפשר להעביר אותם לצורך הכנת סיפור משפחתי ואם אין כאלו, אנשי המקצוע מוצאים דרכים למצוא את מלוא הנתונים ולסדר אותם באופן כרונולוגי בדפי ההיסטוריה.

ההתרגשות בשיאה כשאוספים את המידע

אם המבוגרים צלולים, אנשי המחקר יכולים לשוחח איתם ואף להקליט אותם כדי להוציא מהם את כל רסיסי ההיסטוריה שמעידים על כל מה שעבר עליהם לפני עשרות השנים. באופן טבעי עם השנים נשכחו הרבה מאד דברים ובכל שיחה האדם המבוגר יספר על נושאים אחרים ולא אחת גם יסתור את הסיפורים הקודמים.

כשהמבוגרים אינם צלולים, מבצעים את הנדרש, עם הדור שמתחתיהם, אשר ינק סיפורים רבים בילדותו ואם הוא ינבור בזיכרון הוא יוכל לספק הרבה מאד סיפורים מרגשים וגם פיקנטיים על ראשית הדרך המשפחתית בארץ ישראל.

טיפול בתמונות הישנות

התמונות הישנות, התבלו עם השנים וחלקן דקיקות וקיים חשש שהן תקרענה. המומחים בתחום זה מסדרים כל אחת מהתמונות בשיא העדינות ולאט לאט סורקים את כל אחת מהתמונות ומעניקים לה נוכחות עכשווית. בעת הכנת סיפור משפחתי מסדרים אנשי המקצוע את כל התמונות הסרוקות בדרך ייחודית כך שאפשר יהיה להשתמש בהם בכל עת.

הצעירים שבחבורה המשפחתית מתחילים לשמוע בבית את סיפורי ההעפלה, העלייה הראשונה, העלייה השנייה, סיפורי הפלמ"ח והמחתרות והם פתאום מבינים שיש פה היסטוריה משפחתית חשובה ביותר שלא הייתה ידועה להם. לכן רבים מהם, מקשיבים למבוגרים, כדי להבין את כל מה שקרה, הם שואלים שאלות ומקבלים גם תשובות ולאחר שהם מקבלים את הספר המוכן, הם מאד מאושרים.

Comments are closed.

דילוג לתוכן לחץ כאן לחיוג